Problem chrapania wydaje się większości osób niegroźnym zjawiskiem – ot, ktoś wydaje przez sen irytujące odgłosy. Jeśli partner lub partnerka robią to często, wówczas przeważnie szuka się przyczyn chrapania w Internecie, a wraz z nimi informacji, jak wyleczyć chrapanie metodą domową? Przypadłość ta nie jest uznawana za coś wartego większej uwagi, a niesłusznie, ponieważ może być objawem dość poważnych schorzeń – w tym bezdechu sennego. Ponadto, jeśli osoba chrapiąca często budzi się w nocy z powodu braku dotlenienia, czego chrapanie jest jednym z objawów, wpływa to w ciągu dnia znacząco na jej kondycję i sprawność psychofizyczną – jest zmęczona, rozdrażniona, często cierpli na ból głowy czy problemy z koncentracją.
Chrapanie – co może oznaczać?
Opisując problem w prostych słowach i bez zagłębiania się w terminy medyczne, można powiedzieć, że chrapanie powstaje na skutek braku drożności dróg oddechowych, które może być spowodowane przez kilka czynników. Czynnikami tymi są:
- nadwaga
- stosowanie używek, a zwłaszcza papierosów
- alergie
- infekcje dróg oddechowych
- polipy lub migdałki
- skrzywiona przegroda nosowa
Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego i tak osoba otyła może mieć dodatkowo polipy w drogach oddechowych, które skutecznie blokują prawidłowe oddychanie. Aby sprawdzić, jakie mogą być przyczyny chrapania, najlepiej odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu – jeśli wykluczy on nadwagę, używki, alergie i infekcje, jest to prawdopodobnie sprawa do zbadania przez laryngologa. Usuwanie polipów i migdałków oraz korekcje przegrody odbywają się podczas specjalistycznych zabiegów otolaryngologicznych. W pozostałych przypadkach niezbędna jest odpowiednia terapia. Jednak nie jest to tylko leczenie chrapania, ale również i zapobieganie znacznie poważniejszej chorobie, jaką jest zespół bezdechu sennego, a która – nieleczona – może prowadzić do tragicznych skutków, że śmiercią włącznie!
Czym jest bezdech senny?
Nie należy popadać w panikę i myśleć, że każde chrapanie to od razu ta przypadłość! Jeśli dana osoba nie chrapie za każdym razem, a jedynie sporadycznie, to zwykła rzecz – każdy czasem się lekko przeziębi, przez co ma opuchnięte błony śluzowe, może także mieć wcześniejszy kontakt z jakąś uczulającą substancją. Sytuacja staje się niepokojąca dopiero wtedy, gdy chrapanie w nocy połączone jest z takimi zachowaniami jak obfite pocenie się, często przerywany sen czy konieczność oddawania moczu. Symptomy te mogą świadczyć o tym, że chrapanie przyczyny ma poważniejsze niż zwykłe zaziębienie i wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nieleczenie sprawia, że do organizmu nie dociera odpowiednia ilość tlenu, co zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób, jak udar serca, cukrzyca typu 2 czy też po prostu poczucie duszenia się!
Terapia wspomagana przez technologię
Terapia związana z leczeniem chrapania powodowanego z otyłością, infekcjami czy alergiami może trwać dłuższy czas, zwłaszcza w pierwszym przypadku. Można ją skutecznie wspomóc dzięki specjalnym aparatom CPAP. Stosowane są one zarówno w klinikach, jak i domach prywatnych, co pozwala na leczenie przypadłości w swojej własnej sypialni. Aparaty takie jak AirSense 10 Elite czy S9 AutoSet dozują powietrze pod ciśnieniem bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta – co jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi poduszek nosowych lub specjalnej masce. Powietrze to pneumatycznie udrażnia górne drogi oddechowe, umożliwiając swobodne oddychanie, a co za tym idzie – brak chrapania powodowany brakiem drożności. Aparaty CPAP mają zastosowanie medyczne, co oznacza, że zanim trafią do sprzedaży, przechodzą szereg wymagających, specjalistycznych testów związanych z bezpieczeństwem i efektywnością, ponadto oferują szereg użytecznych funkcji, jak np. gromadzenie danych dotyczących oddechu czy monitorowanie w czasie rzeczywistym zmian ciśnienia powietrza – co wykonywane jest automatycznie w celu dopasowania go do potrzeb pacjenta. Efekty działania odczuwalne są bardzo często już po pierwszym użyciu, a urządzenia CPAP są ciche, a maska i poduszki nie ograniczają pozycji i ruchów podczas snu. To pewny sposób na chrapanie podczas trwania całej terapii leczenie jego przyczyn.
Z chrapaniem da się żyć, ale nie jest to polecane
Każdy sposób na chrapanie, jaki poda lekarz, pomoże w zwalczeniu tej przypadłości. Można z nią co prawda żyć, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nie ma się nic przeciwko coraz szybszemu pogarszaniu stanu zdrowia i narażaniu na poważne choroby oraz permanentnemu niewyspaniu. Jeśli ceni się własne zdrowie, dobrze się tym zająć jak najszybciej, a dzięki zdiagnozowaniu jego przyczyn, będzie wiadomo, co zrobić, żeby nie chrapać. Wyjścia są dwa – zabieg lub terapia. W obu przypadkach pomoże aparat CPAP. Dzięki niemu nie będzie się chrapać do czasu zabiegu ani podczas przechodzonej terapii. A ponieważ urządzenia te są refundowane przez NFZ – nawet do kwoty 90% ceny zakupu, warto w nie zainwestować!
Więcej informacji na temat chrapania: http://zdrowysen.info/sposob-na-chrapanie